Lidé mají často obavy s krmení kostmi, a tak se často setkáváme s otázkou, zda musí kosti do krmné dávky přidávat. ANO, MUSÍ! A však při dodržování pár základních pravidel se nemusí ničeho obávat! Kosti není možné z jídelníčku psa vynechat, naopak jsou velmi důležitou a nepostradatelnou složkou. Kosti jsou zahrnuty již v samotné zkratce slova BARF – „Bones and raw food“, čili kosti a syrová strava. Kosti jsou tvořeny velkým množstvím pro psa prospěšných minerálů. Mezi nejdůležitější patří vápník, který je v jídelníčku psa nepostradatelný po celý jeho život.
Jak kosti správně krmit?
Kosti se vždy podávají pouze a jen SYROVÉ! Tuhle větu s vykřičníkem na konci potkáte snad všude, kde se o Barfu mluví a je třeba jí opakovat stále dokola, neboť tepelně upravené kosti představují pro psa smrtelné nebezpečí. Kost se po uvaření může lámat na nepřirozeně ostré úlomky, které by v trávicí soustavě našeho čtyřnohého parťáka mohly nadělat obrovskou paseku. A to si rozhodně nikdo z nás nepřeje. Naopak s úlomky syrových kostí si žaludek psa umí poradit díky tzv. jehlovému efektu. Jedna se o schopnost střev, které při doteku ostrého konce, předmět přetočit tupým koncem vpřed, aby nedošlo k poškození střev. Pokud je však pejsek dlouhodobě na granulích, o tuto schopnost časem přijde, a tak je důležité pejska na přechod na Barf a kosti připravit. Obvykle se na začátku, minimálně po dobu čtrnácti dnů se kosti z jídelníčku psa vynechají.
Jaké kosti jsou pro mého psa ty správné?
Vždy je vhodné krmit psa kostmi obalenými masem, aby došlo k aktivaci trávicích enzymů v žaludky. Ideální je vždy začít s kostmi mladých zvířat – tedy kuřecí krky, křídla, stehna a podobně. Jedná se o měkké kosti obalené velkým množstvím masa. Postupem času můžeme také zkrmovat i celé skelety i tvrdší kosti. Vždy ale mějme na paměti, že by měly být kosti obalené masem.
Kolik kostí by měla obsahovat denní krmná dávka?
Krmná dávka by se měla skládat z 30% kostí. Váha kostí se vždy počítá i s masem na nich. Kosti mají tendence psa ucpávat, a tak je ideální pozorovat svého psa a zjistit, co sedí právě jemu. Na toto je samozřejmě nejlepší oblíbený sport všech Barfařů – sledování bobků. ☺ Příliš velké množství kostí v krmné dávky se u psa vyznačuje zácpou, pejsek má obvykle problém s vyprazdňováním a bobky jsou světlé, příliš tvrdé a drobivé. Jednoduchým řešením je pak, množství kostí v dávce upravit.
Kosti se taky mohou stát skvělou zábavou do deštivých dní. Taková velká hovězí stehenní kost zabaví zaručeně každého psa, nehledě na to, že si u toho skvěle vyčistí zuby. Jedná se o takzvané kosti na okus, velké kosti, které psi delší dobu okusují, zabaví se a jejich zoubky budou jako perličky. U tohoto druhu zábavy nikdy nenechávejte psa bez dozoru.
Na závěr pár malých rad.
Pokud Váš pes kosti hltá, nemusíte se z toho hned hroutit. Žaludek psa dokáže zpracovat, díky kyselému prostředí, i větší kusy. Pejsek díky tomu zůstává déle sytý. Pokud i přesto máte obavy, sáhněte po měkkých kuřecích krcích, ty obvykle zvládne každý pes. Můžete taky vašemu čtyřnohému parťákovi v začátcích pomoct naklepáním kostí pomocí paličky na maso.
Je tedy více než zřejmé, že KOSTI a pořádný kus masa jsou nepostradatelnou a nenahraditelnou součástí Barfu!
Sepsala Markéta