BARFujeme štěňátko

BARFujeme štěňátko

Barfovat štěně není žádná věda a pokud člověk dává pozor na pár základních pravidel, zvládne to každý. Krmná dávka štěněte, ale také dospělého psa by se měla skládat z 50% masa, 30 % kostí a 20% příloh.

Denní dávka štěněte by se měla pohybovat v rozmezí 4 – 6% hmotnosti štěněte v daném období (u dospělého psa 2 – 5%), což znamená, že pokud má pejsek ve 4 měsících vážit 5 kg, jeho denní dávka potravy bude 4 – 6 % z 5 kg. Celkovou denní dávku pak štěněti rozdělíme alespoň na dvě až tři části, které zkrmíme během celého dne. Syrové maso se tráví rychleji než granule, a tak je lepší krmit častěji. Tady bych ráda upozornila, že při Barfu je třeba vždy svého psa pozorovat, porozumět mu a vnímat jeho potřeby. Čísla jsou tedy orientační a to co může vyhovovat jednomu, nemusí vyhovovat druhému a naopak.

V další části, koukneme trochu podrobněji na jednotlivé složky krmné dávky.

MASO by se mělo skládat jednak ze svaloviny, ale také z drobů kam patří jakékoliv vnitřnosti, šlachy, hrtany a další. Je dobré učit pejska jíst celé kusy masa, které se tráví delší čas, a tak je pejsek déle sytý.

KOSTI jsou u stravy štěněte velmi důležitou složkou, neboť štěně roste a přezubuje, na což potřebuje velké množství vápníku. U štěňat se vždy začíná podáváním kostí krátko žijících zvířat, mláďat. Ideální pro začátky jsou kosti kuřecí, ať už krkykřídla nebo stehna. Není na škodu štěněti v začátcích pomoct a kosti trochu rozmělnit pomocí paličky na maso. KOSTI VŽDY PODÁVÁME POUZE SYROVÉ! Vařené, či jinak upravované kosti mají tendenci se štěpit na ostré úlomky, které mohou v těle psa nadělat obrovskou paseku.

Poslední složkou v krmné dávce je PŘÍLOHA. Jako přílohu volíme zeleninu, popřípadě ovoce, které musíme vždy nastrouhat či spařit horkou vodou. Mezi běžnou zeleninu používanou v barfu patří mrkev, špenát, zelí, salát, řepa, kedlubna a další.

A co DOPLŇKY? V dnešní době nám již při krmení Barfem pomáhají různé doplňky. Celoročně přidávám pejskům do misky vždy pár kapek oleje pro lesklou srst, vaječný žloutek a skořápky, které jsou rovněž dobrým zdrojem vápníků, kolagen a komplex minerálů ROBORAN. Štěněti pak přidávám ještě produkt VITAMÍNY MINERÁL, který podporuje správný vývoj, růst a regeneraci kostí. Nepravidelně pak přidávám oříšky, semínka, bylinky… Doplňků je opravdu celá řada, ale držím se pravidla méně, je někdy více a nepřehlcuji psa zbytečnostmi.

A pokud i nadále váháš. Vetamix nabízí balíčky BARF MENU, kde za tebe pohlídá správný poměr masa, vnitřností a kostí. Stačí je vysypat do misky, podle potřeby přihodit doplněk nebo něco na přilepšenou a tvůj pes se bude olizovat až za ušima! Tak dobrou chuť!

Sepsala Markéta Borská

Doporučené produkty

Copyright © 2022, Vetamix.cz Powered by